21październik2018

21 Październik 2018    |    Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego
trans 
Get Adobe Flash player
Jesteś tutaj: Home » Pasje » separator pasja » Literatura
P2jpg

Zmarła konińska pisarka Janina Perathoner - Weneda

Wczoraj wieczorem w wieku 88 lat zmarła konińska pisarka Janina Perathoner - Weneda. Urodziła się w Koninie 26 czerwca 1926 r. Przez wiele lat pracowała jako polonisyka w Technikum i Zasadniczej Szkole Górniczej w Koninie.

bm 00

„Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii”

15 lipca br. nakładem Galerii Miejskiej „Arsenał” w Poznaniu we współpracy z Galerią CKiS „Wieża Ciśnień” w Koninie ukazała się książka Moniki Talarczyk-Gubały pt. „Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii”. Wkrótce fragmenty publikacji.

Pascal-kontra-Okrasa1

Lidl wydał 1 mln książek kucharskich „Pascal kontra Okrasa”. Gotowanie – nowa narodowa pasja?

Książka kulinarna Lidla jest swoistym podsumowaniem dotychczasowego dorobku kucharzy w ramach współpracy z siecią. Jej zaletą jest to, że zawarte w niej aż 104 przepisy zostały przetestowane nie tylko przez Pascala i Okrasę, ale też przez setki tysięcy klientów w Polsce, którzy co tydzień gotowali z kucharzami, oceniając ich pomysły. Książka jest dostępna od 25 listopada wyłącznie w sklepach Lidl.

Historia poszukiwacza przyjemności – recenzja książki

Nie dla wstydliwych - głosi hasło na okładce „Historii poszukiwacza przyjemności”. Ta książka nie ma jednak nic wspólnego z ostatnią modą na powieści erotyczne, których zadaniem jest wyłącznie wzbudzenie pożądania. Seks nie jest w niej celem samym w sobie. Autor, Richard Mason, na studiach otrzymał nagrodę uniwersytecką za pracę o XVII-wiecznym libertynizmie. Jego powieść ma w sobie wiele z tej filozofii i z pewnością nie jest to tylko bezpruderyjność. Jest w niej przekonanie o wolności i równości ludzi, racjonalizm, epikurejska radość życia.

20120918175036-12-1

TRZY OBRAZY Z DZIECIŃSTWA

Publikujemy kolejny wiersz Janusza Gulczyńskiego - Z tomu Mnie wiersz był pisany, Kraków 2011 - zapraszamy do lektury.

"Kres i początek" - wielki pontyfikat - recenzja

Na jego pogrzeb przybyły rzesze ludzi, rzec można olbrzymie tłumy, które wyruszyły do Rzymu z całego świata, by oddać ostatni już hołd papieżowi. Jego pontyfikat trwał wyjątkowo długo. Ponad ćwierć wieku. Ale był niezwykły nie tylko pod względem długości.