21czerwiec2018

21 Czerwiec 2018    |    Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Schroniska alarmują: kleszcze atakują

Schroniska alarmują: kleszcze atakują

Choć wielu z nas kojarzą się głównie z nieprzyjemną pamiątką po letnich spacerach, mogą być śmiertelnym zagrożeniem.

 

kleszcze

W dodatku już zaczynają atakować. Kleszcze - bo o nich mowa - stanowią niebezpieczeństwo nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt, w szczególności tych o obniżonej odporności, a właśnie taką mają najczęściej bezdomne czworonogi. Teraz chronić je przed tymi (i innymi) pasożytami może pomóc każdy z nas.Na www.dlaSchroniska.pl  wystartowała akcja pod hasłem „Ratuj!” zbiórka na przeciwkleszczowe preparaty i obroże. Udział w niej bierze także schronisko z Konina. Choć wielu osobom kleszcze kojarzą się z sezonem wiosenno-letnim, to tak naprawdę budzą się, gdy temperatura gleby osiąga 5-7oC. Zima w tym roku jest dość łagodna, więc już zaczynają atakować. Czyhają na zwierzaki wszędzie – w lasach, parkach, na wybiegach, polanach, ale i miejskich trawnikach. Dokładne przejrzenie skóry jednego pupila w poszukiwaniu takich niechcianych „pasażerów” po każdej wizycie na świeżym powietrzu jest trudne, a co dopiero w przypadku kilkudziesięciu lub kilkuset psów. Tymczasem właśnie o takich liczbach mowa w schroniskach czy fundacjach, więc pomimo najlepszych chęci naszych opiekunów i wolontariuszy, jest to praktycznie niemożliwe – mówi Karolina Boruczkowska ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Koninie.

Do najczęściej przenoszonych przez kleszcze chorób należą babeszjoza, borelioza oraz anaplazmoza, które zbyt późno zdiagnozowane i nieleczone mogą prowadzić nawet do śmierci ukąszonego czworonoga – ostrzega Nastasja Wodniczak, technik weterynarii i wolontariuszka, która prowadzi akcję „Ratuj!”.

Specjaliści podkreślają, że w przypadku zabezpieczania zwierzaków przed dolegliwościami, jakie mogą wywoływać pasożyty, kluczowa jest profilaktyka. Obecnie na rynku dostępne są między innymi nowoczesne obroże dla psów i kotów, które aż do ośmiu miesięcy działają przeciwko pchłom oraz kleszczom. Alternatywnie możemy zaaplikować na skórę czworonoga odpowiednie krople, które pomogą w walce ze wspomnianymi pasożytami przez cztery tygodnie – wyjaśnia Joanna Nowakowska, lekarz weterynarii.

Schronisk i fundacji często nie stać na takie profesjonalne produkty i środki farmakologiczne. Pomóc im w ich zebraniu może jednak teraz każdy, Wystarczy wejść na platformę www.dlaSchroniska.pl, wybrać podmiot, który chce się wesprzeć, a następnie ufundować przebywającym pod jego opieką bezdomnym zwierzakom zabezpieczające przed pasożytami obroże, krople bądź tabletki wspierające układ pokarmowy.

Zbiórka „Ratuj!” potrwa do końca kwietnia. To już druga edycja tego projektu. W efekcie pierwszej do placówek opiekujących się bezdomnymi zwierzakami trafiły chroniące je przed pasożytami produkty i preparaty o wartości 50 tys. zł. Inicjatywa realizowana jest w ramach prowadzonej od prawie trzech lat akcji dlaSchroniska.pl, dzięki której co miesiąc psy i koty z kilkudziesięciu schronisk i fundacji z całej Polski, w tym z Konina otrzymują ufundowaną przez internautów potrzebną im karmę, witaminy, środki czystości, legowiska, smycze i inne dary.