18czerwiec2018

18 Czerwiec 2018    |    Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » Benzyna podrożeje? Zaoszczędź na OC!

Benzyna podrożeje? Zaoszczędź na OC!

Zapewne pamiętasz, jak jeszcze pod koniec 2016 r. cena benzyny przekraczała 5 zł, a każde tankowanie było znacznie boleśniejsze dla portfela niż teraz.pal

Cóż, mimo że w połowie 2017 r. koszt litra bezołowiowej wynosi ok. 4,50 zł, można się spodziewać, że niedługo będzie wyższy. Dlatego już teraz warto poszukać oszczędności, np. na obowiązkowym ubezpieczeniu OC.

Niestabilne ceny benzyny

Obecne ceny benzyny są rekordowo niskie. Tak atrakcyjnych kwot nie mieliśmy na stacjach od dawna – w 2013 r. jeden litr benzyny kosztował 5,50 zł, w 2016 – 5 zł, a w 2017 – 4,50 zł. Wszystko wskazuje, że aktualne ceny znajdują się w dołku i już niedługo zaczną się podnosić. I rzeczywiście – analitycy przewidują, że cena ropy na rynkach światowych powinna nieznacznie wzrosnąć, podobnie jak wartość dolara amerykańskiego, czyli waluty, w której rozliczane są transakcje paliwowe. To wszystko zapewne przełoży się na droższe tankowanie na stacjach.

Jak zaoszczędzić na benzynie, żeby nie odczuć zapowiadanych podwyżek? Jedyne rozwiązanie to jeździć mniej, ale nie każdy może sobie na nie pozwolić. Dlatego lepiej zaoszczędzić na innym, dużym wydatku związanym z eksploatacją samochodu - np. na ubezpieczeniu OC. Jak to zrobić? Czy istnieją sprawdzone i legalne sposoby na obniżenie składki OC?

Jak zaoszczędzić na OC

Ponieważ zakres ochrony, jaką daje OC, jest zawsze identyczny i odpowiada zapisom z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, towarzystwa nie mogą go w żaden sposób modyfikować. Dlatego jedyne, czym konkurują, to cena, w związku z czym właśnie ją należy uwzględniać przy zakupie. Jako że różnice w cenie mogą sięgać nawet 100% w zależności od firmy ubezpieczeniowej, najpewniejszym sposobem na znalezienie najtańszego OC jest porównanie różnych ofert i wyłonienie spośród nich najatrakcyjniejszej finansowo.

Oferty na obowiązkowe ubezpieczenie można porównać u agenta lub wykonać kalkulację OC online na kalkulator-oc-ac.auto.pl. Obie metody są skuteczne i pozwalają łatwo i szybko znaleźć tanią polisę od odpowiedzialności cywilnej. Długofalowym i jednocześnie najefektywniejszym sposobem na obniżenie składki OC jest natomiast bezszkodowa jazda. Im dłużej posiadasz ubezpieczenie i nie powodujesz szkód w ruchu drogowym, tym mniej płacisz za OC. Maksymalny poziom zniżek, jakie można uzyskać za każdy rok bezszkodowej jazdy, wynosi 60%.

Miej też na uwadze, że zarówno na paliwie, jak i ubezpieczeniu OC zaoszczędzisz sporo, jeśli kupisz samochód silnikiem o niewielkiej pojemności. Spalanie i koszty obowiązkowej polisy dla aut z jednostką napędową o pojemności powyżej 2000 cm3 są o wiele boleśniejsze dla portfela. I pamiętaj – zanim wykupisz OC, sięgnij po kalkulator ubezpieczenia samochodu i upewnij się, że znalazłeś najlepszą ofertę.