23wrzesień2018

23 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Tekla, Bogusław
Jesteś tutaj: Home » Wiadomości » 5 etapów budowy domu - kiedy można się wprowadzić?

5 etapów budowy domu - kiedy można się wprowadzić?

Budowanie własnego domu to ważny proces w życiu całej rodziny.



domekl

Żeby jednak nie ponieść niepotrzebnych i nadmiernych kosztów, należy cały ten proces dokładnie zaplanować. Nie należy się obawiać rozciągnięcia w czasie - w końcu budowa domu, tego idealnego dla całej rodziny, to nie lada wyzwanie. Zbudowanie domu od podstaw to marzenie większości mężczyzn czy młodych małżeństw. Niestety, rzeczywistość często różni się od marzeń. Żeby jednak nie była zbyt ponura, przygotowaliśmy ten oto poradnik.

Etap 1. Start: stan zerowy

Biorąc pod uwagę, że posiadamy już wszystkie zezwolenia i projekty, musimy postawić ten najtrudniejszy krok - rozpocząć budowę. Co trzeba zrobić? Przede wszystkim wytyczyć wszystkie budynki, jakie mają powstać na posesji i ogrodzić plac budowy. Następnie, jeśli jest zawarta w projekcie, trzeba zbudować piwnicę i postawić fundamenty. W ramach tych prac powstaje również kanalizacja.

Ubezpieczenie domu. Już na tym etapie warto się zastanowić nad stosownym ubezpieczeniem. Na budowie prawdopodobieństwo wystąpienia różnych zdarzeń losowych jest bardzo wysokie, dlatego zawsze trzeba pomyśleć o ochronie. Jednym z najlepszych rozwiązań jest ubezpieczenie domu w budowie z www.ubezpieczeniaonline.pl.

Kontrola. Kontrolę i nadzór wykonuje inspektor nadzoru inwestorskiego, natomiast kontrolę zgodności robót z projektem – inspektor. Ponadto wykonanie robót potwierdza kierownik budowy.

Etap 2. Budowa: stan surowy

Szybko postępująca część prac, związana z murowaniem i budowaniem “szkieletów”.

Co trzeba zrobić? Murujemy ściany, budujemy kominy, stropy i schody. Ponadto stawiamy dach, układamy poszycie, montujemy rynny, robimy więźby.

Kontrola. Budowę nadzoruje inspektor nadzoru inwestorskiego, zgodność realizacji - inspektor. Wykonanie robót potwierdza kierownik budowy.

Ekipa fachowców. Na tym etapie umawiamy się z ekipą dekarską lub ciesielską. Ustalamy ostateczne materiały na fundamenty, dach, ściany.

Etap 3. Instalacje: montaż

Jest to trudny etap, zawierający liczne większe i mniejsze prace.

Co trzeba zrobić? Wykonać całą instalację wewnętrzną (gazową, sanitarną, alarmową, elektryczną) i tynki. Na tym etapie powstaje również ogrodzenie. Montujemy okna i drzwi. Zabezpieczamy je, tworzymy ochronę instalacji i opróżniamy ją z wody.

Kontrola. Instalatorzy sprawdzają instalacje gazowe i elektryczne. Następuje odbiór przewodów dymowych, wentylacyjnych oraz robót wykończeniowych.

Ekipa fachowców. Na tym etapie umawiamy się z ekipą instalacyjną, z którą ustalamy ostateczny projekt instalacji.

Zezwolenia. Jeśli jej jeszcze nie posiadamy, musimy uzyskać zgodę na instalację gazową

Etap 4. Prace wykończeniowe

Co trzeba zrobić? Wykonać roboty związane z ocieplaniem i tynkowaniem, zamontować urządzenia grzewcze oraz wykończyć posadzki, łazienkę, kuchnię, poddasze.

Kontrola. Odbiór robót.

Ekipa fachowców. Na tym etapie umawiamy się z ekipą tynkarzy, posadzkarzy. Zamawiamy okna i drzwi. Z fachowcami ustalamy ostateczne materiały wykończeniowe.

Zabezpieczenia. W tej chwili decydujemy się na ochronę domu - kontynuacji ubezpieczenia, monitoring, system alarmowy, drzwi antywłamaniowe itp.

Etap 5. Zakończenie budowy: wprowadzka

Najprzyjemniejszy etap budowy wymarzonego domu.

Co trzeba zrobić? Zgłosić zakończenie budowy i wystąpić o nadanie numeru porządkowego. Ponadto, jeśli jest to istotne dla mieszkańców, należy się zameldować. 

Kontrola. Odbiór nieruchomości przez nadzór budowlany.

Wprowadzka. Zamawiamy firmę transportową i wprowadzamy się do nowej nieruchomości.